Informacja dla rodziców dotycząca profilaktyki i zwalczania wszawicy
Wszawica (inaczej pedikuloza) jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez wesz głowową. Wszy pasożytujące na ciele człowieka mogą wywoływać zmiany skórne przez ukąszenia i następujące zwykle po nich niewielkie grudki obrzękowe. W miejscach ukąszenia człowiek odczuwa znaczny świąd. Wskutek drapania powstają liczne przeczosy, nadżerki pokryte strupami, często dochodzi też do wtórnego nadkażenia chorobowo zmienionej skóry.
Wszawica głowowa to powszechny problem, który nie jest wyłącznie oznaką braku higieny. Może ona przydarzyć się każdemu. Szczególnie podatne są dzieci i młodzież, które przebywają w skupiskach (żłobek, przedszkole, szkoła). Występowanie wszawicy wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym jak również wśród starszej młodzieży nasila się w okresie ferii zimowych/w okresie wakacyjnym. Problem ten jest szczególnie dotkliwy dla dzieci młodszych, które nie posiadają jeszcze umiejętności samodzielnego dbania o higienę osobistą. Przebywanie w skupiskach podczas wyjazdów w tym także wspólna zabawa i wypoczynek sprzyjają rozprzestrzenianiu się wszawicy.
Miejsca, w których najczęściej gnieżdżą się wszy, to kark, skronie i za uszami. Aby je zobaczyć, trzeba podnieść włosy ruchem ˝pod prąd˝ i pozwolić im bardzo powoli opadać obserwując jednocześnie bardzo dokładnie.
- Rodzicu bądź czujny!
1. Dziecko zarażone wszami głowowymi często drapie się po głowie.
2.Świąd i pieczenie skóry jest spowodowany substancją, którą wydziela wesz głowowa. Może być to przyczyną frustracji dziecka i utrudniać mu koncentrację podczas lekcji.
3.Wszawicą może zarazić się zarówno uczeń, który ma długie, jak i krótkie włosy.
4.Czystość włosów nie ma wpływu na podatność na infekcję.
5.Wszawica najczęściej dosięga dzieci między 3 a 12 rokiem życia. - Wskazania profilaktyczne dla rodziców i dzieci:
1. związywanie długich włosów lub krótkie fryzury ułatwiające pielęgnację skóry głowy i włosów zwłaszcza w sytuacjach narażania się na bliski kontakt z innymi osobami (treningi sportowe, zajęcia edukacyjne lub rekreacja grupowa)
2. używanie wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry i włosów (własne szczotki, grzebienie, spinki
3. codzienne czesanie i szczotkowanie włosów
4.mycie skóry głowy i włosów w miarę potrzeb, nie rzadziej niż raz w tygodniu
5. wyposażenie dzieci w środki higieniczne takie jak szampony z odżywką ułatwiające rozczesywanie i wyczesywanie włosów
6. po powrocie do domu - systematyczne sprawdzanie czystości skory głowy i włosów oraz systematyczne kontrole w okresie uczęszczania dziecka do przedszkola, szkoły lub innej placówki.
W przypadku zauważenia gnid lub wszy we włosach należy zastosować dostępne w aptekach preparaty, które skutecznie likwidują pasożyty i ich jaja. W sytuacji wystąpienia wszawicy u dziecka kuracji powinni się poddać wszyscy domownicy. Zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniach preparatów „przeciw wszom” zaleca się powtarzanie kuracji w odstępie kilku dni (po 7- 10 dniach), w celu zabicia larw.
- Do kuracji trzeba użyć grzebienia o bardzo gęstych zębach. Usunięcie gnid jest trudne, stąd poleca się ich ściąganie lub obcięcie włosów. Grzebienie i szczotki należy myć w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu przeciwko wszom i moczyć w wodzie około godziny.
- W przypadku stwierdzenia wszy odzieżowej ubrania należy prać w pralce w temperaturze 60° (temperatura powyżej 53,5°C zabija wszy i ich jajka). Prześcieradła, poszewki na poduszki, ręczniki i odzież należy wyprasować gorącym żelazkiem. Opracowanie: Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Skierniewicach.